Temizlik Şirketi Nasıl Kurulur? - Kurma Deneyimlerimizi Anlattık
Temizlik Şirketi Nasıl Kurulur?  - Temizlik Şirketi Kurmak

Temizlik Şirketi Nasıl Kurulur? - Temizlik Şirketi Kurmak

Temizlik şirketi kurmak istiyorum diyenlere bu yazımız. Pazar payı her geçen gün büyüyen temizlik sektörü girişimcilerin dikkatini çekmeye devam ediyor. Temizlik şirketi açmak niyetindeyseniz lafı uzatmadan işinize yarayacak bilgiler için yazımızı okumanızı ve diğer sayfaları ziyaret edip notlar almanızı tavsiye ederiz. 

Temizlik şirketi kuruyorsanız öncelikle iyi, güven veren bir isme ihtiyacınız var. Temizlik işinde, özellikle ev temizliği işinde güven her şeydir.

Temizlik şirketi başlangıç maliyetleri şunlardır: Kurulum için gerekli yasal ücretler, pazarlama masrafları, temizlik ekipmanları, personeller için formalar, ofisinizde çalışabilmeniz için mobilyalar, en az bir bilgisayar, bir mobil, bir sabit hat telefon, mobilyalar ve temizlik personellerini ve malzemeleri taşımak için bir araç.

Pazarlama giderlerini broşür, kartvizit, sosyal medya reklamları, google arama motoru reklamları ve görsel reklamları içerir. Reklamlara ayırabileceğiniz bütçe ne kadar fazlaysa büyüme hızınız o kadar yüksek olacaktır.

Personel maliyetiniz en büyük kalemlerinizden olacaktır. Eğer personeller için ödediğiniz ücreti düşük tutarsanız iyi ve çalışkan personelleri elinizde tutmanız çok zor olacaktır. Piyasanın biraz üstünde bir ödeme yaparak personelleri kendinize bağlayabilirsiniz.

Temizlik malzemelerini her personel başına bir set olarak hesaplayabilirsiniz. Ekipmanları personellere zimmetlerseniz kırılıp kaybolmaların önüne büyük oranda geçebilirsiniz.

İnşaat temizlikleri ve boş evlerde kullanılmak üzere büyük, profesyonel bir sulu-kuru elektrikli süpürge, zemin cila makinesi ve fazla yer kaplamayan merdivenlere ihtiyacınız olacak.

Personellere vereceğiniz formalar daha kurumsal bir firma görüntüsünü sağlamanız açısından önemlidir. 

Son olarak şirket aracında şirket logonuzun olması yine kurumsal kimliğinizi tamamlayacaktır.

Temizlik Şirketi Kurulum Aşaması

İlk ay yoğun bir şekilde işi kurmak için çalışacaksınız. Resmi işler biraz fazla vaktinizi alacaktır. Şirketle ilgili yasal ve muhasebe ile ilgili konuların yanı sıra  ofis için gereken malzemeleri satın alacak ve yerleştireceksiniz. Ofisiniz fiziksel olarak hazır olduğunda çalışanlarınız için bir prosedür geliştirmelisiniz. (Mesaileri kaç saat? Ne kadar ücret alacaklar? gibi...) 

Sonra çalışanlarınız için eğitim planını hazırlamanız gerekiyor. Bu planı hazırlamak zaman alacağı için temizlik şirketi kurma kararı verir vermez bir eğitim programı hazırlamalısınız. Ayrıca üzerine düşülmeden dar zamanda hazırlanmış bir program pek işinize yaramayacaktır.

Temizlik personellerinin işe alım sürecinde birçok personel adayıyla görüşmeniz gerekmektedir. Aralarından en iyilerini belirleyip ekibinizi oluşturduktan sonra ekibinizi daha önce hazırladığınız eğitim programına tabii tutmalısınız. Unutmayın, müşterileriniz para verip hizmet satın aldıkları için prfesyonel bir temizlik hizmeti bekliyor. Bu beklenti karşılandıkça kulaktan kulağa reklamınız yapılacaktır. İstikrarlı bir büyümeye paralel olarak temizlik ekibinizi de büyütmelisiniz.

Gözünüzü korkutmak için değil, henüz planlama aşamasındayken ne olacağınıza ve karşılaşacağınız zorluklara göğüs gerip geremeyeceğinize karar vermeniz için belirtmeliyim ki temizlik şirketi kurmak uzaktan kolay görünebilir fakat birçok iş alanı gibi bazı zorlukları vardır.  Öncelikle nasıl bir şirket olacağınıza karar vermeniz gerekir. Sizin tabi en çok merak ettiğiniz Temizlik şirketi maliyeti, temizlik şirketi giderleritemizlik şirketi kurmak kaç para gibi sorular olmalı.

Temizlik Şirketleri Nasıl Çalışır?

Merdivenaltı Temizlik Şirketleri


merdiven altı temizlik şirketi

 

 

 


Temizlik şirketi açmak bazıları için çok kolaydır. Elinde temizlikçi numaraları bulunduran, müşteri temizlikçi isteyince bu numaralardan birini arayıp müşterilere yönlendiren bir şirket olacaksanız fiziksel olarak bir şirket kurmanıza bile gerek yoktur. Bu tarz çalışan temizlik şirketleri(!) temizliğe giden personelin bazen yüzünü bile görmez. En ucuza iş gücünü almaya çalışır ve genelde yine ucuza satar. Eğer sirkülasyon oluşturabilirse iyi gelir de elde edebilir. Bu tarz bir şirket açacaksanız yasal olarak birçok sorumluluğun altına girdiğinizi de bilmelisiniz. Temizliğe giden temizlikçiler evden çıktıkları andan itibaren sizin sorumluluğunuzdadırlar. Trafik kazası bile geçirseler hesabı sizden sorulur. Vergisel ve belgesel sorumluluklarınız da ayrıca vardır. Hem temizliğe gidenler hem hizmet alanlar için ciddi riskler barındıran bu çalışma tarzını asla önermiyoruz.

Profesyonel Temizlik Şirketleri

Gerçek bir temizlik şirketi kurmak istiyorsanız bilmelisiniz ki harcınız insandır. Harcınızın kıvamını iyi ayarlamalısınız. 

Personellerinizi mutlaka eğitmelisiniz. Hem oturmayı kalkmayı bilmeliler hem temizlik yapmayı. İletişim çağında yaşadığımızı unutmamalısınız. Müşterilerinizle iletişim kuramayan temizlikçiler ne kadar iyi temizlik yaparlarsa yapsınlar müşteri kaybettirirler. Fakat bu yeterli değildir. Bir personelin iyi niyetli ve çalışkan olması da yetmez. İyi temizlik yapabilmeli ve kaş yapayım derken göz çıkartmamalıdırlar. 

Örneğin ev temizliğine gönderdiğiniz personeliniz parkede bulunan bir lekeyi çıkarmaya çalışıyor. Bu lekenin ancak kireç çözücüyle çıkacağına karar veriyor. Kireç çözücüyü parkeye döktüğü an artık parke için yapılacak hiçbir şey kalmadı demektir. Tek yapabileceğiniz parkenin ücretini ödemek ya da değiştirmektir. 

Hizmet sektörünün en zorlu alanlarından biri olan temizlik, hizmet veren ve hizmet alanın gergin olabildiği hassasiyet isteyen bir alandır. Ev temizliği özelinde konuşacak olursak personeliniz gergindir çünkü başkasının özel yaşam alanına girmektedir. Bu özel alanda kendisine nasıl davranılacağı muammadır ve güvenlik endişesi duymaktadır. Ev sahibi gergindir çünkü en özel yaşam alanlarını bile açacağı yabancı birini evine alacaktır, o da güvenlik endişesi duymaktadır. İki tarafın da gergin olabildiği bu karşılaşmayı olabilecek en yumuşak bir geçişle sağlamak şirket yöneticilerinin işidir.

Temizlik şirketi, müşteriye güvenlik ve alacağı hizmetin kalitesi hakkında güvenceler verebilmeli; hizmet veren temizlik personeline yine güvenlik ve hakkının korunacağı, emeğinin hakkını alacağı konularında güvence verebilmelidir. Temizlik şirketi yöneticiliği herhangi bir ürünü ucuza mal edip kar marjını ekleyip pazarlama yapılan bir sektör değil, insan yönetiminde uzman olmayı gerektiren profesyonellik isteyen bir iş koludur.

Aşağıdaki Konular da İlginizi Çekebilir:

Sosyal Medya

Yorumlar (0)

× Yorumlar: Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk Yorum Yapan Sen Ol

Yorum Yap

Ad Soyad (*)
E-Posta
Yorumunuz (*)