Çamaşır Nasıl Yıkanır? - İlk Kez Yıkayacaklara Özel Anlatım
Tertemiz Çamaşırlar için Pratik Fikirler

Tertemiz Çamaşırlar için Pratik Fikirler

Ya seversiniz ya sevmezsiniz. İkisinin ortası yok. Aslında inanılmaz gibi ama kimileri sahiden de çamaşır yıkamayı sever. Şaşırdınız değil mi? Uzman Temizlik Şirketi Doğu Temizlik, çamaşır yıkamayı sevmeyen ya da bilmeyenlere özel çamaşır yıkamanın tüm detaylarını sunuyor.

Çamaşır nasıl yıkanır öğrenmesi çok kolaydır. İşin acemesi olmak sizi korkutmasın. Çamaşır yıkamak düzenli yapılması gereken işlerin başında geliyor. Eğer yalnız yaşıyorsanız ve çamaşır makineniz yoksa zamanınızı çamaşırhanelerde geçirecek kuru temizlemeciye para harcayacaksınız. Yine de günün birinde kendi çamaşırınızı kendiniz yıkamak durumunda kalacaksınız.

çamaşır yıkamak

ÇAMAŞIR YIKAMA ÜRÜNLERİ

işi düzene sokmak

Çamaşır yıkama ürünleri en başında işi planlamak gelir. Elinizdeki ürün ne kadar iyi olursa olsun planmanız iyi değilse verim alamazsınız. Planlamayı doğru yaptığınız takdirde gerisi çok kolay.

Bazıları haftanın bir gününü bütün çamaşırları yıkadıkları özel "çamaşır günü" yapmayı sever. Ben her gün azar zar yıkamayı seviyorum. Her sabah saat 7'de işe gitmeden bir posta çamaşır atıyor ve makineyi ayarlıyorum. Genellikle de çocuklardan biri okuldan gelince yıkanmış çamaşırları kurutma makinesine atmayı hatırlıyor. Böylece işler yolunda gidiyor ve tüm hafta sonunu çamaşır yıkamakla geçirmek durumunda kalmıyoruz. Bütün bunlara zamanım yoksa temizlik firmalarından yardım alıyorum. Gelen kadın çamaşırlarımı hatta perdelerimi de yıkıyor. Ama konumuz bu değil, devam edelim...

Tanıdığım bir ailede her birey kendi çamaşırını kendi yıkıyor. Uç bir örnek sayılabilir ama evin erkeği kendi çamaşırlarını, kadın da kendininkileri ayrı ayrı yıkıyor, diğerlerini ise paylaşıyorlar. Çocukları henüz altı yaşında ama şimdiden çamaşır makinesinin nasıl çalıştığına dair bir fikri oluşmuş. İyi fikir. Bizim evde ise hepimiz paylaşmaya çalışıyoruz bu bazen işe yarıyor bazen yaramıyor.

Burada önemle hatırlanması gereken bir şey var; her iki cins de çamaşır yıkamayı becerebilir. Ayrıca çamaşırların katlanıp yerleştirilmesi de işin bir parçasıdır. Hem bence çamaşırları katlayıp yerleştirmek yıkamaktan çok daha beter bir iş.

Evimizin ikinci katında doğrudan alt kattaki çamaşırlığa giden bir oluk var. Bunun ne kadar büyük bir kolaylık olduğunu düşündünüz değil mi? Çocukların da çamaşırlarını buradan aşağıya atacaklarını böylece de tertipli olmayı öğreneceklerini hayal ettiniz? Yanıldınız. Yine çamaşırlarını odanın her yanına atıyor, akılarına esince de oyun olsun diye oluktan çamaşırlığa gönderiyorlar. Bu yüzden evdeki herkesin ayrı birer çamaşır sepeti de var. Bu biraz işe yarıyor. Hiç değilse temiz çamaşırların topluca odalarına gitmesini sağlıyor.

Çamaşır sepeti çamaşır yıkama ürünlerinin olmazsa olmazıdır. Tertipli insanların çamaşırlıklarında birkaç ayrı çamaşır sepeti bulunur. Çamaşırları beyazlar, renkliler, ütülenecekler diye ayrı sepetlere koyarlar. İyi fikir değil mi? Sonra da herkesin çamaşırını odasına taşımak için ayrı sepetlere yerleştirirler.
Eğer yaşları birbirine yakın ve bedenleri aynı numara olan birkaç çocuğunuz varsa kıyafetler de birbirine benziyorsa, ayırmak için etiketlerine boya kalemleriyle işaret koyun. Mehmet için kırmızı, Çiğdem için mavi olabilir. Bu yöntem de kolaylık sağlıyor.

ÇAMAŞIR ETİKETLERİN ANLAMLARI

kıyafet etiketi

Çamaşır etiketlerinin anlamları oldukça önemlidir. Çamaşır yıkarken bilmeniz gereken ilk şey giyeceğin hangi malzemeden üretildiği ve o kumaşın temizlik ve bakımının nasıl yapılacağıdır. Elbisenin etiketinde Elde yıkayın yazan herhangi bir giyecek asla çamaşır makinesine girmemelidir yoksa çekip küçülür. Pek hoş. Aynı şekilde çamaşır etiketinde yalnızca kuru temizleme yazan bir giyecek de elbet temizlemeciye gönderilmelidir. Karışık dokunmuş kumaşlarda en yüksek oranlı türe göre bakım yapılmalıdır. Yüzde 60 pamuklu yüzde 40 polyester yazan bir kumaşa pamuklu kumaşa uygulanan işlemle bakım ve temizlik yapabilirsiniz. Temizlik Şirketleri Doğu Temizlik'ten madde madde etiklerin anlamları:

Kıyafet etiketlerde yeterince açıklayıcı bilgi bulunması öngörülür ama yine de hatırlatmakta yarar görüyoruz.

Kalıp Kurutma Giyeceği ipe asmadan temiz bir havlu ya da bez üzerine yayıp kendi kalıplarına göre çekerek kurutun. Kurutma işlemi sırasında boyutlarını ve şeklini asıl haline getirin.

Soğuk Suyla Yıkama/Durulama Çamaşır makinesinin soğuk su ayarıyla yıkayıp durulamanız gerekiyor. Sıcak suyla yıkamayın.
DüfiiJı Ayarda Ütü. Giyeceği ütünün en düşük ısı ayarında ütülemek gerekiyor.

Çamaşır Yıkama Hizmetleri

çamaşır yıkama hizmetleri

Çamaşır yıkama hizmeti pek olmayan bir hizmettir. Yurt dışına çıkarsanız yararlanmanız gerekebilir. Yine de Temizlik Şirketleri Doğu Temizlik olarak üstümüze düşen görevi yerine getirip bilgi verelim. Özel çamaşırhanelerdeki otomatik çamaşır yıkama makinelerinden yararlanmanız gerekiyorsa bütün gerekli malzemeyi alacak genişçe bir çanta hazırlayın. Yanınızda otomatik makinede kullanmak üzere bol bozuk para da bulundurun. Güvendiğiniz, temiz ve görevlilerin bulunduğu bir çamaşırhaneyi tercih edin. Kullanma kurallarını iyice okuyun.

Silin Bu giyeceği yalnızca nemli bir bez ya da sünger ve yumuşak bir deterjanla silin. Sadece yüzeysel temizlik.
Hassas Yıkama Sadece makinenin en ağır devresinde ya da elde yıkanabilir.
Yayarak Kurutma Bu giyeceği düz bir yüzeye sererek, asmadan kurutun.
Yıkanabilir, Ütü İstemez Bu eşyayı çamaşır makinesinde uygun ayarda yıkayabilir, soğuk suyla durulayarak kısa devre kurutabilirsiniz.
Elde Yıkayın Yumuşak bir deterjanla elde yıkanabilir, aynı zamanda kuru temizlemeye verilebilir.
Yalnızca Elde Yıkama Ilık su ve hafif bir deterjanla sadece elde yıkayın. Kuru temizleme önerilmez.
Sıcak Ütü Yüksek ayarda ütülenebilir.
Nemli Ütü  Ütünün  nem  ayarıyla  ya  da  su  püskürterek ütülenebilir.
İpte Kurutun Nemli olarak ipe asıp kurutun. Yaz mevsiminde çok çabuk kuruyacaktır.
Makinede Yıkanabilir Ayarlarına göre makinede yıkayın.
Ayrı Olarak Makinede Yıkayın Bu eşya  renk salacağından ya ayrı olarak ya da kendi rengine uygun eşyayla birlikte yıkayın.
Çamaşır     Suyu   Kullanmayın    Herhangi bir tip leke çıkarıcı ya da çamaşır suyu kullanılmamalı.
Yalnızca Kuru Temizleme Güvendiğiniz bir kuru temizlemecide temizletin.
Buharlı Ütü Buharlı ütüyle ütüleyin.
Makinede Kurutun Etikette gösterilen ayarda makinede kurutulabilir.
Makinede Kurutun ve Hemen Çıkarın Belli ayarda makinede kurutulabilir ancak soğutma sistemi yoksa hemen çıkarmak gerekir.

ÇAMAŞIRLARI AYIRMAK

kıyafetleri ayırmak

Çamaşır yıkamayı kolaylaştırmanın ilk adımı çamaşırları farklı kategorilere ayırmaktır. En uygunu da önce renklere göre kümelemektir. Bütün beyazları bir yere, açık renklileri bir yere, parlak ve koyu renklileri de ayrı yere kümeleyin. Sonra da koyu renklileri renk salan ve salmayanlar olarak ayırın.
Renge göre ayırdıktan sonra bu kümeleri: "çok kirli", "orta" ve " az kirlenmiş" olarak da bölün.
Şimdi birçok kümeniz oldu. Burada püf noktası bu kümeleri benzerliklerine göre grup halinde toplamaktır :

Beyazlarla az kirli açık renk çamaşırları bir grup yapabilirsiniz.
 Sentetik beyazları açık renk çamaşırlarla yıkayabilirsiniz.
 Ütü istemeyen çamaşırlarla sentetikleri ve karışık dokuma olanları, pamuklu ve diğer doğal dokumalardan ayırın.
 Hav bırakan havlu gibi çamaşırları hav toplayan yünlü ve pamuklulardan ayrı yıkayın.

Çamaşırları Yıkamaya Hazırlamak

 Bütün fermuar, kopça ve düğmeleri ilikleyin.
 Ceplerin içini dışa çıkarın.
 Çamaşırların üzerindeki iğne, zincir gibi süs malzemelerini çıkartın.
 Zor lekelere önceden gerekli bakımı yapıp uygun deterjanla silin.

ÇAMAŞIR YIKAMA ÜRÜNLERİ

çamaşır yıkama ürünleri

Çamaşır yıkamayı kolaylaştırıcı pek çok yardımcı ürün bulunuyor. Çeşitli seçenekleri deneyerek size uygun gelenlerden kullanabilirsiniz. Bazı deterjanlar suda yosun üreten çevreye zararlı fosfatlar içerir. Bazıları ise fosfat içermez ancak kireçli suda temizleme gücü yetersiz kalacağından su yumuşatıcı kullanılmasını gerektirir. Şebeke suları pek kireçli olmadığı için yumuşatıcıya çok da ihtiyaç olmadığını düşünüyorum.

Her zaman için üreticinin önerdiği yöntem ve miktarları kullanmaya özen gösterin. Ölçülere sadık kalın ancak çok kirli çamaşırlarda ya da suyun kirecine göre daha çok kullanmanız gerekebilir. Çamaşır yıkama ürünlerini inceleyelim.

Çamaşır suyu Kullanımı

Çamaşır suyu, deterjanınızla birlikte beyazları daha beyaz, renklileri(bazı kumaşlarda) daha parlak ve canlı yapan ayrıca dezenfekte eden o mucize temizlik malzemesidir. En çok bilinen beyazlatıcı klor, en etkin olandır ancak hem çevreye zararlıdır hem de bütün kumaşlarda kullanılamaz. Oksijenli beyazlatıcı klor kadar güçlü olmasa da birçok kumaş için daha güvenlidir.

Eğer klorlu çamaşır suyu kullanacaksanız ilkin ¼ bardak sıcak suya bir yemek kaşığı çamaşır suyu katarak deneyin. Bu karışımı yıkanacak çamaşırın görünmeyecek bir ucuna sürüp birkaç dakika bekleyin ve renginin solup solmadığına bakın. Eğer kumaşın rengi atmıyorsa talimatlara göre kullanın.
Makinenin yıkama programı başladıktan beş dakika kadar sonra çamaşır suyunu atın. Sıcak su çamaşır suyunun etkisini güçlendirir.

Yumuşatıcılar Kullanımı

Yumuşatıcılar hem çamaşırları yumuşatır hem de statik elektriği azaltır. Çoğu sıvı haldedir ancak tablet şeklinde olanları da vardır. Bazıları yıkarken  bazıları da kurutma  makinelerinde kullanılır.Ancak yumuşatıcılara karşı alerjisi olanlar için dikkatle kullanılmalıdır.

ÇAMAŞIR MAKİNESİ NASIL KULLANILIR?

çamaşır makinesi nasıl kullanılır

Çamaşır makinesi nasıl kullanılır? Çamaşır makinesini fazla doldurmayın. Rahatça devir yapabilmesi için her kümeye büyük ve küçük çamaşırları karışık koyup, tamburun turuna doğru yerleştirin.

Ayırdığınız kümenin özelliklerine göre devir su sıcaklığı ve süreyi ayarlayın. Makinenin kullanma kılavuzundaki önerilere dikkat edin.

Her çamaşırı silkin. Kurutmaya atarken hem ütüyü kolaylaştırmak hem de kuruma süresini hızlandırmak üzere, çamaşır makinesinden çamaşırı çıkarırken çamaşırları silkin. Kurutma makinesini fazla doldurmadan çalıştırın. Makine durur durmaz çamaşırları çıkarın.

Çamaşırı açık havada kurutmak isterseniz, mandalların da temiz olmasına dikkat edin. Çamaşırları etek uçlarından pantolonları kemerlerinden asın. Beyaz ve açık renklileri güneşe ancak parlak renklileri solmasınlar diye gölgeye asmanız uygun olur. İpe dizili açık havada kuruyan çamaşırlar eski sakin günleri hatırlatır. Ancak kurumaları daha uzun zaman alır ki; günümüzde herkesin zamanı kısıtlıdır.

Temizlik Firmaları Doğu Temizlik çamaşır yıkamayayla ilgili ayrıntıları paylaşmaya çalıştık. Dilediğiniz zaman ev temizliği hizmetlerimizden faydalanabilir, deneyimli personellerimizden hizmet alabilirsiniz.

Aşağıdaki Konular da İlginizi Çekebilir:

Sosyal Medya

Yorumlar (0)

× Yorumlar: Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk Yorum Yapan Sen Ol

Yorum Yap

Ad Soyad (*)
E-Posta
Yorumunuz (*)