Temizlik Avcılarında Kullanılan Deterjanlar ve Malzemeler
Temizlik Malzemeleri ve Kullanım Alanları

Temizlik Malzemeleri ve Kullanım Alanları

Hiçbir temizlik şirketinden duyamayacağınız hatta şirketlerin çoğunun bilmediği temizlik malzemeleri ve kullanım alanlarını Doğu Temizlik sizler için hazırladı.

Temizlik Avcıları Temizlik Malzemeleri Kullanım Alanları

Sabun, krem-toz-sıvı deterjan, arapsabunu gibi malzemeler; lavabo gibi silinecek yerlerin temizliğinde de yer fırçalamaktan cam silmeye kadar genel temizlikte de çok elverişlidir.

Genel Temizlik Malzemeleri Nelerdir?

Genel temizlik malzemeleri nelerdir ve nerelerde kullanılır tek tek açıklayıcı, sade ve anlaşılır bir dille paylaştık.

Amonyak Kullanım Alanları

Yarım litre suya yarım bardak karıştırınca cam ve yer silmek, mutfak ve banyo zeminini temizlemek üzere işe yarar. Fırını temizlemek için de soğuduktan sonra içine bir bardak amonyak koyup bütün gece bekletirseniz silip temizlemek daha kolay olur.

Karbonat Kullanım Alanları

Bu ürünü temizlik şirketleri neredeyse hiç kullanmaz. Halbuki cif ve karbonat karışımıyla duşakabin ve tesisat bölümünün temizliğinde mucizeler yaratabilirsiniz. Su ve sabun lekelerinden eser kalmaz. Genelde mutfağımızda yiyecek malzemesi olarak bulunan karbonat fayans ve ocakların yüzeyini çizmeden temizlemek için çok elverişlidir. Ayrıca ocaktaki zor ve yapışkan kirleri de çözen bir koku gidericidir.

Çamaşır Suyu Kullanım Alanları

Banyo küvetini ve tuvaleti ovup dezenfekte etmekte kullanılan müthiş bir malzeme. Çamaşır suyu birçok alanda kullanılabilir ancak dikkat ve özenle kullanılmalı çünkü zararlı da olabilir. Kullanırken plastik eldiven takılmalı ve uzun süre kokusunu solumamalısınız. Ayrıca çamaşır suyunu asla amonyak ve amonyaklı malzemelerle karıştırarak kullanmayın. Ciddi sonuçlar oluşturacak kazalara neden olabilirsiniz. Bu karışımın kokusu ölüme dahi sebep olabilir. Çamaşır suyu kullandığınız alanın havalandırılmasına dikkat edin. Dikkatli kullanıldığında çamaşır suyuyla arıtamayacağınız kir ve leke yoktur.

Limon Suyu Kullanım Alanları

Temizlik şirketlerinin pek bilmediği bir detaydır. Fildişi eşyayı, özellikle de piyano tuşlarını parlatmakta birebirdir. Limon kabuklarını da rendeleyip suyla karıştırarak çöp kovalarınızı yıkarsanız hoş bir koku giderici elde etmiş olursunuz.

Sıvı Deterjanlar Kullanım Alanları

Cam silmek, aynaları parlatmak üzere kullanılan daha az etkin maddeli hafif temizlik malzemeleridir. Kullanılan deterjanların fazla köpük yapması beklenmemelidir.

Toz Temizleyiciler Kullanım Alanları

Toz deterjanlar da çoğunlukla mutfak ve banyoda küvet, lavabo, tuvalet temizliğinde kullanılan malzemeler arasındadır. Ancak fibercam banyo ürünleri, formika mutfak tezgahları için de daha az aşındırıcı ve zarar vermeyen toz deterjan çeşitleri bulunur. Bunlar arasında seçim yapmak için hangisinin kokusu hoşunuza gidiyorsa onu alabilirsiniz çünkü işe yararlılıkları pek farklı değildir.

Sirke Kullanım Alanları

Temizlik Şirketi Doğu Temizlik tüyolarından sirke! Sirke de karbonat gibi mutfakta öncelikle yiyecek malzemesi olarak bulundurulur. Oysa eski yıllarda olduğu gibi günümüzde de leke ve kir çıkarıcı olarak yararlıdır. Bir litre soğuk suya bir yemek kaşığı sirke döküp bu karışımla durulayacağınız çamaşırlarda özellikle yemek lekeleri kolaylıkla çıkar. Ayrıca kaliteli porselenlerinize sinen kahve kokusunu da giderir.

Cila, Krem ve Yağların Kullanım Alanları

Bu malzemeler ahşap, deri, pirinç, gümüş ve benzeri koruyup parlatmak için kullanılır. Mobilya yanı sıra ahşap parkeleri cilalamak için kullanılacak çeşitli yağ ve cila karışımı bulunur. Ancak gümüş ve yeniden moda olan bakırlar için ayrıca özel parlatıcılar almalısınız. Bunları kullanırken hem kendinize hem de eşyanıza zarar vermemek için kullanma kılavuzunu dikkatle okumanız gerekir.

Temizlik Malzemelerini Yerleştirmek

Bütün bu temizlik malzemelerini nerede ve nasıl mı koruyacaksınız?

Aslında bunlar için sandık odasının önemli bir bölümünü ayırmanız gerekir. Tüm bu süpürge, fırça, püskül ve diğerlerini belki de yapılması gereken işleri size anımsatması nedeniyle sandık odasının duvarına asabilirsiniz. Marketlerde bulunan bölmeli raf ya da kutular deterjan şişelerini, cila kutularını, süngerler gibi ıvır zıvırı ortadan kaldırmaya elverişlidir. Eğer tertipli biriyseniz bu kutulardan bir iki tane alıp malzemelerinizi dizebilirsiniz. Temizlik yapmaya ihtiyaç duyduğunuzda da bunu kapıp bütün malzeme elinizin altında hemen işe koyulabilirsiniz.

Malzemeleri Elinizin Altında Bulundurun

Bir şeyi temizlemek gereğini ne zaman duyacağınız hiç belli olmadığından yine de malzemelerin el altında ve düzenli bir şekilde bulundurulmasında yarar var. Bebek bekleyen kadınların bu konudaki titizlikleri bilinir. Bebek gelmeden önce her şeyin hazır olmasını isterler. Bölmeli raf veya kutular işinize yarar. İyi donatılmış bir temizlik sepeti ya da kutunuz varsa işe hazırsınız demektir.

Temizlik Şirketleri Doğu Temizlik’ten temizlik hakkında her şeyi paylaşmaya devam edecek. Bilinmeyenler, detaylar ve doğal temizlik çözümleriyle sizlerleyiz.

Aşağıdaki Konular da İlginizi Çekebilir:

 

Sosyal Medya

Yorumlar (0)

× Yorumlar: Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk Yorum Yapan Sen Ol

Yorum Yap

Ad Soyad (*)
E-Posta
Yorumunuz (*)