Pratik Temizlik Sırları - Kolay Ev Temizliği bizi takip edin, instagram
Pratik Temizlik Sırları

Pratik Temizlik Sırları

Sırlar, herkesin her zaman hemen her konuda size öğütlediği ancak sık kullanmadığınız için aklınızdan çıkıveren önerilerdir. Karbonatlı suyun lekeleri çıkardığını bilirim de hangi lekeler olduğunu hiç hatırlamam. İnsanların neyin ne ile temizlendiğini nasıl anımsayabildiklerine hep şaşarım. Lekelerin nasıl çıkarıldığına dair kitaplar dolusu yazı var. Burada tümünden söz etmeye niyetli değilim. Sadece; bazısı leke çıkarmak, diğerleri zor temizlenen eşyanın nasıl temizleneceği, ötekiler de hayatı kolaylaştırmaya dair öneriler olmak üzere seçtiğim bazı ipuçlarını vereceğim. Diyarbakır Temizlik Şirketleri Doğu Temizlik kolay temizlik sırları başlasın öyleyse.

mobilya temizliği sırları

PRATİK MOBiLYA TEMİZLİĞİ SIRLARI

Ceviz Ceviz mobilyaların üstündeki çizikleri taze ceviz içiyle silin.
Maun Maun mobilyalardaki leke ve çizikleri koyu kahverengi boya kalemiyle kapatabilirsiniz.
Su Lekeleri Mobilyalardaki su lekelerini birkaç damla amonyak damlatılmış nemli bezle silin. Ayrıca biraz katı yağ veya mayonezle sigara külünü karıştırıp hazırlanan bu macunu nemli bezle cila gibi yedirebilirsiniz. Nemli beze diş macunu sıkıp silebilir, sıvı yağ ve tuzla ovabilirsiniz.
Mum Lekesi Ahşaba damlayan mum lekesini çıkartmak için mumu saç kurutma · makinesiyle ısıtıp yumuşatarak kağıt havluyla silin. Sonra da sirkeli suyla temizleyin.
Yapışkan Etiket Lekesi Sirkeli suyla ıslatıp kağıdın kabarmasını bekleyin. Sonra bıçak sırtıyla hafifçe kazıyın. Mayonez ve bitkisel yağ da işe yarar.
Saç, Toz, İplifı, Hayvan Tüyleri Bunlar nemli bir süngerle silerek temizlenir.
Pas Lekesi Terebentinle ovarak metal mobilyalardaki pas lekelerini çıkartabilirsiniz.
Sigara Yanığı Bir parça pamuğa aseton damlatıp yanığı dikkatle silin. Sonra da bir bıçak sırtıyla kazıyın. Üstüne renksiz tırnak cilası sürün. Kuruduktan sonra iz kaybolana kadar tekrarlayın. Sonra da mobilya cilası sürün.

PRATİK HALI TEMİZLİĞİ SIRLARI

Temizlik şirketlerine para harcamak yerine temizlik yapmanın sırları sizlere yardımcı olacaktır. Halılarınızdaki lekelerden aşağıdaki yöntemlerle kurtulabilirsiniz.

Halıda Leke Lekenin üstüne biraz soda döküp temiz bir süngerle silin. Beklemiş lekelerin çıkartılması biraz daha zordur. 2 yemek kaşığı sıvı deterjanla 3 yemek kaşığı sirkeyi bir litre sıcak suyla karıştırın. Bununla lekeyi iyice silip üzerine kuru tülbent ya da havlu serip suyu çekerek kurutun.
Ayrıca toz çamaşır deterjanı ve sıcak suyla fırçalayıp bezle silerek kurutabilirsiniz. Yazın Diyarbakır'da kurutmak sorun olmayacaktır.
Halıda Yanık Lekesi Halının az görünen bir yerinden çıkaracağınız havları toplayıp şekil vererek yanık lekesinin üstüne koyun. Leke yerinden halının tersine zamk sürün. Üstüne koyduğunuz havları bastırın ve bir kağıtla örtün sonra da kalın bir kitap yerleştirin. Böylece zamk ağır ağır kurur. Yanık yer de belli olmaz.
Halıda Ezilmeler Halının havları üzerine ağır bir mobilya yerleştirmek ya da fazla basılması nedeniyle ezildiğinde buharlı ütüyle düzeltebilirsiniz. En yüksek buhar ayarlı ütüyü ezik havların üstüne bastırmadan havadan tutun. Sonra fırçayla düzeltin.
Örgü Halıları Onarmak Bunları onarmak için dikmek yerine zamk kullanmayı deneyebilirsiniz.
Yollukları Temizlemek Koridorlar ya da balkon ve avludaki halı ve kilimleri temizlemek için lekeleri deterjanla silip sonra yıkayabilirsiniz.


temizlik yapmanın sırları
Halıdaki Mum Lekesi Halıya damlayan mum lekelerini ütüyle çıkarın. Lekelerin üstüne gazete kağıdı koyup sıcak ütüyü bastırın. Eriyen mum gazete kağıdı tarafından emilir.
Halıda Çamur Lekesi İzlerin üstüne tuz serperek bir saat kadar bekletin. Sonra elektrik süpürgesiyle süpürün. Tuz ayakkabı izlerini temizlediği gibi halının tüylerini de parlatır.
Halıda Sakız Lekesi  Sakız lekesinin üstüne buz koyun. Sakız donup gevrekleşince kağıt havluyla toplayın.

PRATİK YER TEMİZLİĞİ SIRLARI

Çizikler Ahşap ve parke döşemedeki çizikleri ince sünger teli kullanarak ahşap cilasıyla ovun.
Yerdeki Topuk İzleri Terebentinle ovun ya da silgiyle temizleyin.
Ahşap Döşeme Parlatmak Cila yerine ahşap döşemeleri soğuk çayla parlatabileceğinizi biliyor muydunuz.
Yerleri Silmek Yerleri silmek için kullandığınız hazır uzun saplı bezlerin üstüne eski bir naylon çorap geçirirseniz hem toz, kir ve saçlar daha kolay toplanır hem de çorabı çıkarıp atarsınız. Böylece yer sileceğini·z daha uzun süre dayanır.

PRATİK EV TEMİZLİK SIRLARI

Duvarları  çiviyle delik deşik etmeyin Duvarlara bir şey asmak istediğinizde resmin ölçülerine göre kağıttan bir kalıp hazırlayın. Uygun yere karar verince kurşun kalemle işaretleyin. Sonra da çiviyi çakıp resmi ya da başka bir süs eşyasını asın.
Çaydanlıktaki kireçlenme için Uzun süre kullandığınız çaydanlıkta oluşan kireçlenmeler için yarım bardak sirke ve yarım litre su koyarak iyice kaynatın. Sonra da sıvı deterjanla yıkayıp bol suyla durulayın.

Piyanonun bakımı Piyanonun fildişi tuşları alkol ya da limon suyuna batırılmış yumuşak bir tülbentle silinmelidir. Sonra nemli bir bezle durulayıp kurutun. Fildişinin sararmasını engellemek için güneş ışığı gören bir yere yerleştirin. Kapağın düşerek tuşlara zarar vermesini önlemek üzere tuşların iki yanına şişe mantarı ya da katlanmış kumaş parçası koyun.
Bardaklar İki cam bardak iç içe geçip sıkıştıysa, üsttekini soğuk suyla doldurup, alttaki bardağı sıcak su içine oturtun. Alttak; ısıyla genleşip gevşer ve bardaklar kolayca ayrılır.


Mumluklar Şamdan ve mumluklarda  biriken erimiş mumları temizlemek için mumluğu bir saat kadar buzlukta bekletin. İyice donan mumlar kalıp gibi kolayca dökülür.

mum lekesi

Mumun  örtülere  damlamasını   engellemelı   için mumları yakmadan önce bir süre buzlukta bekletin. Daha az damladıklarını göreceksiniz.
Tükenmez kalem lekesi ekşimiş sütle silerseniz kolayca çıkar. Ya da saç spreyi sıkıp kurumasını bekledikten sonra sirkeli suyla silin. Kuru bir süngerle nemini alın.
Tarak ve fırçaların temizliği Sıcak su dolu bir tasa 3 yemek kaşığı karbonat ve aynı ölçüde çamaşır suyu katın. Tarakları ve saç fırçalarını içine koyup ara sıra karıştırın. Sonra bol suyla durulayın.
Gözlük camlarının temizliği eğer doğal cam ise, birer damla sirke veya votka damlatırsanız tertemiz olur.
Mücevher temizliği yumuşak bir tülbent ya da kadife kumaşa diş macunu sıkarak silin. Sonra kuru bezle parlatın.
Radyatör temizliği Radyatörleriniz panel değil de eski model ise, dilimlerinin arkasına nemli bir bez asarak ön tarafından fön makinesiyle hava verin. Toz ve kirler gerideki nemli beze yapışarak dilimlerin arası temizlenmiş olur..
Telefon temizliği Alkollü bezle silebilirsiniz.
Kalaylı bakır kapların temizliği lahana yaprağıyla ovun. Parlatmak için sıvı deterjanla sıvı yağı karıştırıp silin.
Gümüş temizliği Gümüşleri parlatmak için ayırdığınız bezleri 1 bardak suyla karıştırdığınız gümüş parlatma kreminin içine batırın. Bezler iyice suyu çekince hiç sıkmadan kurutun. Gümüşleri yıkadıktan sonra bu bezlerle silin.
Gümüşlerin kararmaması için kullandıktan sonra hemen yıkayın ve ovarak kurulayın. Bekletirseniz yiyeceklerdeki tuz ve çeşitli asitler kararmaya neden olur.

Sepetlerin sararmaması için Çeşitli eşyayı yerleştirebileceğiniz doğal malzemeden örülmüş dekoratif sepetler yine moda. Sararmayı engellemek için sıcak tuzlu suyla silin. Kurumasını önlemek için de sıvı yağ damlattığınız bezle ovabilirsiniz. Sepetleri çok ıslatmadan sık sık nemli bezle silerseniz daha dayanıklı olur.

Banyo Temizlik Sırları, Sünger ve liflerin temizliği Mutfak ve banyoda kullandığınız  sünger ve lifleri sirkeli suya batırıp 24 saat bekletin. Sonra bol soğuk suda durulayıp güneşte kurutun. Hem kötü kokuları gider hem de temizlenip dezenfekte olur.
İpek kumaştan şemsiye temizliği Bir bardak sıcak suya bir yemek kaşığı tozşeker karıştırın. Bir süngerle bu karışımı şemsiyenin kumaşına yedirin. Kurumaya bırakın.
Lavabonun  deliğindeki  tortuları  temizlemek  için haftada bir kez üç kaşık bulaşık makinesi deterjanından döküp sıcak su musluğunu açın.
Duvar kağıdı nasıl çıkarılır? Duvar kağıdını çıkartmak zor iştir. Bu işi ustasına bırakmak en iyisidir. Ancak kendiniz yapıştırdıysanız ve değiştirmek istiyorsanız o zaman sirkeli sıcak suyla birkaç kez ıslatın. Nemlendiğinde yapıştırıcı gevşeyerek kağıtlar kolaylıkla sıyrılır.

Diyarbakır Temizlik Firmaları Doğu Temizlik sırları şimdilik bu kadar. Temizlik sırlarımız ve Diyarbakır'daysanız profesyonel temizlikçi hizmetimizden faydalanmak isterseniz her zaman buralardayız.

Aşağıdaki Konular da İlginizi Çekebilir:

Sosyal Medya

Yorumlar (0)

× Yorumlar: Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk Yorum Yapan Sen Ol

Yorum Yap

Ad Soyad (*)
E-Posta
Yorumunuz (*)