Odaların Temizliği ve Düzenlenmesi bizi takip edin, instagram
Odaların Temizliği ve Düzeni

Odaların Temizliği ve Düzeni

Diyarbakır Temizlik Şirketleri Doğu Temizlik'ten evinizin her odasının temizliğini ve düzeninin nasıl sağlanacağını anlatan bu makaleyi sizlere sunuyoruz. Ne yazık ki, ne kadar küçük olursa olsun her odayı eninde sonunda temizlemek gerekir. Bazılarını temizlemek diğerlerinden daha kolaydır. Kimsenin kullanmadığı ve içinde pek fazla eşya bulunmayan bölümler temizlenmesi en kolay olan yerlerdir.

Evdeki uzun giriş koridorunu yalnızca süpürmek yeterlidir. Bir de üst kattaki holün elektrikli süpürgeyle arada sırada süpürülüp örümceklerinin alınması ortalığı derli toplu gösterir. Orada da temizlenecek pek bir şey yoktur. Dekorasyonda minimalizmin çok geçerli olmasının başlıca nedenlerinden biri de bu olsa gerek. Bazen bir oda çok amaçlı olarak kullanıldığında sorun olabilir ancak oturma odasında televizyon izlerken aynı zamanda yemek yer, kitap okur, oyun oynar ve uyumaya da kalkarsanız her şey bir yana yayılır ve felaket halini alır. Ev temizliğine oda oda başlayalım o halde.

YATAK ODALARININ TEMİZLİĞİ VE DÜZENİ

yatak odası temizliği

Yatak odalarında eğer bulunması gereken eşyanın tümünün kaldırılabileceği dolaplar varsa derlenip toplanması ve temizlenmesi çok kolay olacaktır. Hele yatağın altında da dolap varsa çok işe yarar. Çeşitli boydaki sepetler, dergilerden saç tokalarına kadar öte beriyi ortadan kaldırır. Bazı yatak başlarında bulunan küçük raf ve gözler de dağınıklığa engel olabilir. Yatağın iki yanındaki küçük çekmeceli sehpalara da ayrılmaya kıyamadığınız değerli hazinelerinizi yerleştirin. Yatak odasını her gün temizlemesiniz bile her gün havalandırmalısınız. Diyarbakır'ın kuru havası sayesinde 20 dakika havalandırmanız yeterli olur. Yatağınızı uyandıktan hemen sonra toplamayın, bırakın bir süre dağınık kalıp havalansın. Diyarbakır'ın en titiz temizlik şirketinden temizlik tüyolarına devam edelim...

TAVAN ARASI TEMİZLİĞİ VE DÜZENİ

Tavan araları en beter yerlerdir. Ben evimin tavan arasına kolayca giremediğim için kullanmıyorum. Bir anlamda bunu bir şans sayıyorum. Tavan arasına atılan onca öte beriyi koyamadığım için temizlemem gereken oda sayısından biri eksilmiş oluyor. Eğer tavan aranız varsa içi büyük olasılıkla öte beri, ıvır zıvır ile doludur. Bütün bunları üzeri dikkatle etiketlenmiş kapalı kutularda korursanız daha derli toplu durur. Böylece ara sıra tozunu alıp süpürmek yeterli olur. Aslında tavan arasının öyle gıcır gıcır tertemiz olması da gerekmez. Canınız istediğinde çıkıp eşyayı gözden geçirerek atılacakları ayırmakta yarar var. Ama duygusal dönemlerinizde çıkmanızı önermem anılar yüzünden hiçbir şeyi atamazsınız.

BODRUM TEMİZLİĞİ VE DÜZENİ

Bodrumlar, yani bodrum katlarını değil gerçek bodrumu kastediyorum, karanlık ve küf kokuludur. Kimileri burayı temiz tutmaya uğraşır bazıları da gerçekten çok temiz pak olur. Bana gelince, bodrum o kadar feci durumdaki; mecbur olmadıkça inmediğim için kendimi şanslı sayıyorum. Bizimki eski bir bina, bodrum da en harap yeri. Dev örümcek ağları, basık bir tavan ve kirli bir döşeme, düşünsenize. Daha beteri olabilir mi? Burada sekiz yıldır bir kez bile bodrumu temizlemeye kalkışmadım. Eğer kullanılabilir bir bodrumunuz varsa onu temizleyip düzene koyabilirsiniz. Duvara üzerine askılar vidalı bir sunta asın. Buralara içine çeşitli gereçleri yerleştirdiğiniz torbaları asabilirsiniz ya da cepleri olan kalın bir kumaş asıp ceplerin içine küçük çivi, vida gibi eşyayı koyduğunuz kavanozları yerleştirin. Raflar da mucizeler yaratır. Ancak bodrumunuzun cidden temiz ve düzenli olmasını istiyorsanız eşya atmak konusunda ısrarlı ve kararlı olmalısınız. Bu işler için birini tutabilirsiniz. Üstelik içindeki size gerekmeyen eşyayı da vaat edersiniz çok az paraya bu işi yaptırabilirsiniz.

ÇOCUK ODASI TEMİZLİĞİ VE DÜZENİ

Eğer çocukların odasının hep derli toplu ve temiz olması gibi bir niyetiniz varsa o zaman odayı az eşyayla donatmalısınız. Bir çok şeyi saklamak ortalığı çok karıştırır ve temizliği zorlaştırır. Çocuk odasını kolayca yerleştirebilecekleri düzende döşemeniz şart. Çocuk büyüdükçe ilgi alanları da değişeceğinden odanın düzeninin de değişmesi gerekecektir. İki yaşındaki bir çocuk odasının duvarında oyun bloklarını koyması için boyuna göre alçak bir raf gerekir. Ama altı yaşındaki çocuk için daha gelişmiş oyuncaklarını yerleştireceği kutular ve bölmeli dolaplar işe yarar.
Çocukların kullandığı tuvaletler de özen ister. Lazımlıklarına kendileri oturmaya alışmalıdır. Daha sonra da tuvaletin üstüne konan özel parçaya oturabilirler. Kirli çamaşırlarını koyabilecekleri bir sepeti de yetişebilecekleri yere koymalısınız.

Bütün bunların yanında Diyarbakır Temizlik Firmaları Doğu Temizlik'ten de temizlik hizmeti alabilirsiniz. Eğitimli temizlikçi kadromuzla her ihtiyaç duyduğunuzda yanınızdayız.

Aşağıdaki Konular da İlginizi Çekebilir:

Sosyal Medya

Yorumlar (0)

× Yorumlar: Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk Yorum Yapan Sen Ol

Yorum Yap

Ad Soyad (*)
E-Posta
Yorumunuz (*)