Kimyasal Kullanmadan Temizlik - Doğal temizlik bizi takip edin, instagram
Kimyasal Kullanmadan Doğal Temizlik

Kimyasal Kullanmadan Doğal Temizlik

Son yıllarda toksin etkili kimyasalların sağlığımıza zararları konusunda pek çok korku öyküleri dinledik.Yine de tuvaleti temizlerken kaynayıp mavi baloncuklarla köpürerek işe yaradığını kanıtlayan deterjanlardan hangimiz vazgeçebiliriz? Böyle mucize ürünler karşısında ne kadar rahat olsanız da bunun yerine toksin etkili katkı maddesi olmayan bir ürün kullanmak ve bir şeyler yapmak aklınızdan geçmiştir. İşte bu konuda şanslısınız.

doğal temizlik diyarbakır

Diyarbakır Temizlik Şirketleri Doğu Temizlik kimyasal temizlik malzemelerinin alternatif doğal çözümlerini hazırladık. Listedeki maddeler üzücü sonuçlara yol açabilecek ticari ürünlere para harcamak durumunda kalmadan deneyebileceğiniz az maliyetli alternatiflerdir. Yalnız bir uyarımız var: Şu mucize toksin etkili maddelerden caydığınız zaman aynı sonuca ulaşmak için biraz daha hareket. etmek zorunda kalacaksınız. Bu yüzden toksinsiz bir temizlik dünyasına geçişi egzersiz programınızın bir bölümü olarak değerlendirin. Karşılığında bedeniniz memnunluğunu birçok şekilde sunacaktır.

Boraks ile Temizlik Nasıl Yapılır?

borax temizlik

Boraks Nedir? Boraks Nerelerde Kullanılır?

Diyarbakır'ın en güvenilir temizlik şirketi Doğu Temizlik Boraks ile temizlik: Bu sıradan temizleme ürünü boraks evinizin bütün odalarını temizlerken tek bir ürün kullanacağınız için hem koruma alanı hem de para tasarrufu sağlar.

Duvar ve  döşemeleri  temizlemek  için boraks  bir  litre  sıcak suya yarım bardak boraks yarım çay kaşığı sıvı bulaşık eterjanı yemek kaşığı amonyak ya da sadece sıcak suya 1/3 bardak çamaşır deterjanı katarak silin.

Bebek çamaşırlarını yıkamak için boraks yarım bardak boraks kattığınız sıcak su dolu leğende ıslatın. Sonra yine sıcak su ve deterjanlı suya yarım bardak boraks ekleyerek çamaşırları yıkayın. Böylece istenmeyen kokular gider ve lekeler temizlenir.

Bebek çamaşırlarındaki kusmuk ve idrar lekelerini temizlemek için boraks suya bastırıp üstüne boraks dökerek ovuşturun. Kuruduktan sonra fırçalayın.

Tuvaletinizi boraksla temizlmek için boraks  ¼ bardak boraks döküp bir gece beklettikten sonra fırçalayıp sifonu çekin. Tuvalet fırçalarını da aracia borakslı suya batırmakta yarar var.

Çöp bidonlarını borakslı sıcak suyla yıkayıp hem kokularını giderin hem de dezenfekte edin. Kuruduktan sonra bidonun dibine biraz boraks serperseniz üstü doldukça kokuyu engeller.

Buzdolabına dölkülen yiyecekleri ve sinen kokuyu temizlemek için boraks yarım litre sıcak suya bir kaşık boraks katıp süngerle ya da bezle silin. Soğuk suyla durulayın.
Emaye porselen yüzeyleri borakslı sıcak suyla silerek parlatın. Bezi ya da süngeri bu suya batırıp yüzeyi ovun. Bol suyla durulayın. 

İnce porselenleri parlatmak için boraks bir tası sıcak suyla doldurup yarım bardak boraks dökün. Tasın dibine bir havlu yayın. Porselenleri bu suya batırın sonra temiz suyla durulayın.

Elde yıkanması gereken bulaşıkları 1 kaşık deterjan, ¼ bardak boraks eritilmiş sıcak su dolu tasa yerleştirin. On dakika sonra durulayın.

Sirke ile Temizlik Nasıl Yapılır?

sirkeyle temizlik

Sirke bugünlerde çok gündemde çünkü hep elimizin altında bulunan toksinli madde içermeyen ve ucuz bir malzeme. Diğer ürünlerin daha süslü ambalajları daha yüksek fiyatları olabilir ancak pek azı sirke kadar marifetlidir. Diyarbakır Temizlik Şirketleri Doğu Temizlik'ten Sirke ile temizliğin bütün detayları:

Ahşap mobilyadaki su lekelerini temizlemek için sirkeyle zeytinyağını aynı ölçüde karıştırıp silin.Yumuşak bir bezi bu karışıma batırarak lekeleri ovun.
Halının  rengini  canlandırmak için 1 bardak sirkeyle bir litre suyu karıştırıp havlarını bu suya batırılmış fırçayla tarayın.

Küflü yüzeyleri  temizlemek için sirkeyle silebilirsiniz.

Camları ve aynaları temizlemek için bir kaşık sirkeyi bir litre suya karıştırarak silerseniz farklı bir parlaklık elde edersiniz. Sonra iyice kurulamalısınız.

Plastik ve vinil döşemeler sirkeli suya batırılmış yumuşak bir bezle silinince tertemiz olur.

Duvarları, panjurları ve ahşapları bir  litre  suya  1 bardak  amonyak, ½  bardak sirke ve  ¼ bardak karbonat karışımıyla temizleyin. Bir sünger ya da bezi bu suya batırıp sildikten sonra durulayın.

Fırın içini, dışını temizlemek için sirkeyle silerseniz hem kolay temizlenir hem de dezenfekte etmiş olursunuz.

Elde  bulaşık  yıkarken  sıcak  suya yarım bardak sirke dökerseniz yağlı bulaşıklar daha kolay arınır ve gıcır gıcır olur.

Lavabonuz tıkanırsa sirkeyi kaynatıp dökün on dakika bekleyin, gerekirse işlemi tekrarlayın. Sonra da sıcak su dökerseniz tortular tamamen çözülür.

Camdaki yağlı boya lekesini yumuşatarak çözmek için ısıtılmış sirkeyle silebilirsiniz.

Karbonat ile Temizlik Nasıl Yapılır?

karbonatla temizlik

Diyarbakır Temizlik Şirketi Doğu Temizlik bloglarında birçok kez söz etmiş olduğumuz gibi ılımlı arıtma gücü ve koku emme özelliğiyle karbonat pek çok işe yarayan bir temizlik malzemesidir.

Beyaz eşyanızı temizlemek için bir litre sıcak suya ¼ karbonat karışımıyla ovun. Sonra da duru suyla silerseniz pırıl pırıl olur.

Fırınınızı karbonatlı sirke  karışımıyla  ovun, yemek tortuları ve yağlar kolayca temizlenecektir.

Dibi tutmuş tavaları karbonatlı suyla ıslatıp bir gece bekletin. Ertesi gün fırçalayarak tertemiz yapın.

Buzdolabınız, mutfak dolapları veya kilerinize küçük birer tabak karbonat koyarak sinen kötü okuları yok edebilirsiniz.

Mikro-dalga fırınınızı temizlemek için, içini bir litre  sıcak suya karıştıracağınız ¼ bardak karbonatla silip temizleyin.

Duş ve musluklardaki su tortuları ve küf lekelerini temizlemek için karbonat ve biraz suyla hazırlayacağınız macuna batırılmış bir süngerle ovarak arıtabilirsiniz.

Tuvalet temizliğinde her ay bir defa yarım bardak karbonatı akşamdan su tankına koyup sinmesini bekleyin sabahleyin sifonu çekin.

Mutfakta  kullandığınız et ve sebze kesme tahtalarını temizleyip  dezenfekte etmek ve sinen  kokulardan arıtmak için üstüne karbonat serpip sonra da sirke dökün. Köpürmesi durduktan sonra sıcak su ile bolca durulayın.

Özellikle pütürlü yüzeylere sinen soğan ve sarımsak kokusunu gidermek için yüzeye karbonat serpin. Yarım saat kadar bekledikten sonra sıcak su ile durulayın.

Bulaşık bezi ve süngerlerini kullandıktan sonra üstlerine karbonat serperseniz hem sinen kokular temizlenir hem bezler ve süngeriniz yenilenir.

Limon Suyu ile Temizlik Nasıl Yapılır?

limonla temizlik

Limon suyu sözünü ettiğimiz boraks, sirke ve karbonat kadar elverişli olmasa da endüstriyel temizlik ürünlerinde bulunan sert kimyasalları kullanmanıza gerek kalmadan evinizi temizler ve parlatır. Diyarbakır'da limon zaman zaman pahalı olsa da genellikle ucuza ulaşabilmekteyiz.

Limon, portakal gibi narenciye kabuklarını rendeleyip küçük tabakların içinde odalara ve mutfağa yerleştirin. Limon suyu ve soğuk su karışımıyla da etrafı silerseniz ortalığın ferahladığını hissedersiniz.

Cam yüzeyleri limon suyuyla silince kolayca çizilmesini önleyebilirsiniz.

Küf lekelerini limonsuyu ve tuzla ovarak giderin.

Tencere  ve  tavalardaki  donmuş yağları  çözmek   için de limon suyu kullanılabilir.

İki yemek kaşığı limon suyu,  1/2 tatlı kaşığı sıvı sabun, 1/2 tatlı kaşığı çamaşır suyu ve 1 tatlı kaşığı boraksı 2  bardak sıcak suya katın. Eriyene kadar iyice karıştırıp bununla çeşitli yüzeyleri silebilirsiniz.

Bütün temizlilı malzemelerinize limon suyu karıştırarak hem arıtma gücünü artırırsınız hem de çevreye hoş, ferahlatıcı bir koku yayılır.

Çöp bidonunuza sinen kokuları rendelediğiniz limon kabuğu karıştırılmış bol su ile yıkayarak yok edebilirsiniz.

Diyarbakır Temizlik Firmaları Doğu Temizlikten bazı kimyasal temizleyiciler ve oluşturdukları tehditler:

alternatif temizlik

EVlERDEKİ TEHLİKELİ (KİMYASAL) ATIKLAR REHBERİ

Beyazlatıcı ve sıvı temizleyiciler

Güçlü okside edici madde içerir. Yanıklara neden olabilir.

Sabun, deterjan ve sıvı temizleyiciler

Güçlü okside edici madde içerir. Yanıklara neden olabilir.

lavabo, kanalizasyon borulan gibi atık sistemleri temlzleylcllerl

Zehirli. Ciddi yanıklara neden olabilir. Kanserojen madde içerebilir.

Boyalar

Zehirli. Özellikle çocuklara zararlı olabilir, boya yapılırken yemek pişirilen gereçler kullanılmamalı. Kanserojen olabilir.

Mobilya cilası

Çeşitli zehirli çözücüler içerir. 25 gramı bir yetişkinde ölümcül etki yaratabilir.

Güve ilaçları, naftalin

Zehirli kimyasal bileşikler içerir.

Fırın temizleyiciler

Zehirli. Ciddi yanıklara neden olabilir. Kanserojen madde içerebilir.

Gümüş parlatıcısı 

Zehirli. Kanserojen madde içerebilir. 25 gramı bir yetişkinde ölümcül etki yaratab ilir.

leke çıkarma ilaçlan

Zehirli. Çoğu çözücü bazlıdır. Kanserojen olabilir.

Tuvalet temizleyiciler

Kutu sprey halinde olanlar en tehlikelisi. Zehirli. Bir tatlı kaşığı (5ml) bir yetişkinde ölümcül etki yaratabilir.

Cam silme sıvılan

Zararlı kimyasal bileşikler bazen de kanserojenler içerir. Hamilelerde sakat doğumlara neden olabilir.


Aşağıdaki Konular da İlginizi Çekebilir:


Sosyal Medya

Yorumlar (0)

× Yorumlar: Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk Yorum Yapan Sen Ol

Yorum Yap

Ad Soyad (*)
E-Posta
Yorumunuz (*)